Our Company

The Creative Idea since its inception in 2009, we operate in sales of art and creative products and services, including the organization of specialized seminars and workshops focusing on different techniques of creation.

We seek an individual approach to our customers and suppliers. The current product mix in our warehouses has more than 10,500 items, which are distributed through wholesale, retail partners across the country, its own network of stores Creative Idea and e-shop www.koralky-dekorace.cz.

Our main business strategy are:

  • high quality products from serious suppliers 
  • professional services and open communication 
  • continuous finding new inspirations, ideas and products at affordable prices

Creativní blog

Velikonoční aranžmá z plata od vajíček

03. 04. 2017

Velikonoční aranžmá z plata od vajíček Přírodní karton od vajíček, skořápky naplněné voskem, pár kytiček vyrýpnutých ze zahrádky, křepelčí vajíčka a aranžmá je na světe :o)

Adventní kalendář..

21. 11. 2016

Adventní kalendář.. ...pro velký kluky :o)Na jeho výrobu jsem použila přírodní balící papír,nalepovací čísla z filcu, jutový motouz, nůžky a basu piv :o)Papír jsem nastříhala na čtverečky cca [...]

Dětské tvoření odstartovalo!

06. 10. 2016

Dětské tvoření odstartovalo! A musím neskromně poznamenat, že jsme laťku nasadili opravdu vysoko :o)Malovali jsme portrét na dřevo a povedlo se nám to náramně!Nejprve jsme se vyfotili, potom vytiskli, v [...]

Our "idea" Partners